Od Bubbles-a do Bubbles-a

S obzirom na broj utrka, liga i trkačkih događaja koji se događaju svakog a vikenda, teško je popratiti svaki na kojem nastupa netko od naših članova, no pokušat ću ovdje staviti presjek svega što se dogodilo u samo desetak dana od posljednjeg posta. Bila su tu završna dva kola Bubbles Run lige, naših susjeda sa druge strane Plešivice, zatim 4. kolo kultne Treking Lige Hrvatske u Zagorju na predobrom Zagorje Trekku i Boroša, najstarija planinska utrka u lijepoj nam našoj, a što se sve odvija danas i sutra, o tome ćemo u sljedećem napisu.

Naša ekipica jučer, Diana, Miro, Matija i Mirela

Bubbles Run liga 2019.

Prošlog petka, 10.5. i jučer, 17.5. održana su završna dva kola, od ukupno šest, jedne zanimljive lige u našoj okolici, koju organizira AK Jastreb 99, pod pokroviteljstvom vinara Šembera i Tomca. Ideja za ligu potekla je za vrijeme trčanja po Pavlovčanskim vinogradima, powered by plešivicki vinari-trkači Zdenko Šember & Tomislav Tomac 2017. godine. Staza je puna uzbrdica i nizbrdica te je odlična simulacija za 21. Polumaraton Jaska – Memorijal Predrag Bošnjak koji se održava sutra, u nedjelju 19.5.2019.

Staza je valovita, dužine 6.5 km od toga 1.7 km makadam, visinska razlika 150 m. Pobjednici svakog kola M i Ž dobivali su pjenušac, a sudionici svih (6) kola majicu, jedna vinska okrijepa na 3km (ima i vode, ne brinite).

Start i cilj: vinarija Šember, Donji Pavlovčani 11b. Jedino je ostalo nejasno zašto se bodovalo 5 od 6 kola, jer nije nigdje u raspisu navedeno, no kako god, pravila piše organizator, i ona su bila primjenjena na sve koji su se jučer našli na završnom, šestom kolu. Kao i nekoliko puta prije, naša Diana Sabljić, koja je istrčala svih šest kola i do prošlog kola po broju bodova bila vodeća, zauzela je drugo mjesto, a kasnije je na podjeli odličja proglašena i ukupno drugom, iza domaće Dine Kuiš, a ispred Tereze Vuković. Zasigurno lijepo iskustvo, ali i priprema za uzbrdice koje i Dianu i Miroslava, našeg Mr PB-a, čekaju sutra na punoj trasi polumaratona u organizaciji istog kluba. Još jednom, čestitke Diani!

Pobjednice ovogodišnjeg izdanja lige

Zagorje Trekk 2019

Naši dragi prijatelji, Zagorci iz Zagorje Adventure Team-a još jednom su nadmašili sebe i uspjeli vrhunski organizirati nesvakidašnji off road event. Naime, po prvi puta u našoj lijepoj je na startu jedne trail ili trekk utrke nastupilo preko 1000 sudionika! Čestitke! Nove granice su probijene. Moglo se birati između dvije natjecateljske i jedne rekreativne staze:

SENIORI (Muški i Žene)

 • Light (cca 8 km) – Trail (nema obavezne opreme) tip utrke; prvenstveno namijenjeno rekreativcima – ispalo meni 9,5km
 • Active (cca 16 km) – Trek tip utrke; zahtjevnija utrka namijenjena iskusnijim i spremnijim natjecateljima
 • Challenger (cca 28 km) – Trek tip utrke; namijenjeno za profesionalce i polu-profesionalce
Neke od legendi Treking Lige u 15 godina postojanja iste (ja sam zalutao na fotku)

Naši legendarni trekeri Milan Komljenović i Dejan Popek nastupili su već tradicionalno u najjačoj kategoriji u Challengeru, gdje love i vrlo visoka mjesta u ukupnom poretku, a pojačani Brankom Kolarekom, Goranom Marinovim, Zvonkom Madunom i Vedranom Šerom, te povremeno Ivom Venne i Erwinom Katarinčićem, drže jako visoko 3. mjesto ekipno, nakon obračunata 3 kola, a sa petim mjestom u Zagorju, mislim da će tu poziciju i zadržati. I naravno, i opet je nabrži na startu bio naš vjetroviti Milan, što je lijepo vidljivo na naslovnoj fotografiji. Sve ostale je ostavio u oblaku dima.

Vedran i Dejan razrađuju taktiku za utrku

Rezultati su dostupni na ovom linku, a naši momci su bili:

 • Vedran Šer – 7.
 • Branko Kolarek – 20.
 • Milan Komljenović – 26.
 • Goran Marinov – 27.
 • Dejan Popek – 28.
 • Zvonko Maduna – 29.

Inače su Vedran i Branko u Top 10 ukupnog poretka ovogodišnjeg izdanja lige. Sljedeće kolo je već sljedećeg vikenda na domaćem terenu u Zagrebu, ovoga puta u noćnoj verziji.

Boroša 2019.

Brdska trka Boroša (nekad Sljeme) je najstarija planinska trka u zemlji s 30-godišnjom tradicijom! Izuzetno lijepa trka, pravi prototip planinskog izazova, iz centra grada do najvišeg vrha planine na koju se naslanja. Trenutno u Europi ne postoji metropola koja u svojoj blizini ima mogućnost napraviti nešto slično – trku sa svog centralnog trga do tisućnjaka, dohvatljivog za sat vremena trčanja po prekrasno uređenoj šetnici, kakva ja planinarski put broj 14.

Naš ultramaratonac Krešimir Mandić – samo mjesec dana nakon 110 km Istre!

A taj planinarski put je puno poznatiji kao Leustekova staza, i mada je većina izgovara kao Lojstek, ona se čita upravo onako kako se i piše – Leustek! Nazvana je po nekadašnjem šumaru Albinu Leusteku (1890-1947), koji je za života puno pridonio uređenju Medvednice, a osobno je dizajnirao i izgradio tu stazu. Leustekova staza je najblaži uspon na Sljeme, a gradnju je sam gospon Albin obrazložio ovako: „I neplaninari, osobito starija godišta, trebaju odšetati na Sljeme, pa je to staza kojom svatko bez velikog napora može dohvatiti vrh Sljemena“. Leustekova staza je dugačka 6,36km, savladava 697m visinske razlike (od 247 do 945), serpentinasta je i s prosječnim nagibom točno 11%, što se idealno uklapa u gabarite (9-11), koje preporuča/uvjetuje Svjetska federacija za planinsko trčanje (WMRA). Početak staze se nalazi u ulici Lonjščina u podsljemenskom naselju Gračani, a završetak kod Sljemenske lugarnice.

2/3 naših planinskih tekuta: Nenad Koletić i Kristijan Dolenac

Ali, naravno, to nije sve što se tiče trke Boroša. Da bi došli do početka Leusteka, trkači se moraju prvo probiti kroz urbani, tj. stari dio Zagreba (Kaptol, Ksaver i Gračani), relativno blago nakošenim gradskim ulicama ukupne dužine 7 kilometara.
Na zadnjem kilometaru trke, nakon završetka Leustekove staze, trkače čeka najveća strmina, i to od podnožja do vrha vučnice, gdje se u nekih 300-tinjak metara savlada zadnjih 80 metara visine, što nudi ekstremni nagib od čak 25% i taj komad staze trče zaista samo rijetki.

Na svom putu po Leustekovoj stazi, trkači prođu pored nekoliko poznatih sljemenskih lokacija, kao što je to npr. svima poznati tunel koji prethodi pravom ulasku u planinu, i kroz koji se prolazi na sedmom kilometru trke. Tunel su izgradili ratni zarobljenici iz Drugog svjetskog rata u periodu od 1947-52. godine. Prvotna ideja je bila napraviti tunel kroz cijelu Medvednicu i spojiti Zagreb kroz planinu od Gračana do Zagorja kod Pila. Međutim, strojevi namijenjeni bušenju Medvednice, koji su trebali doći iz tadašnjeg SSSR-a, nikad nisu stigli jer se baš u tom periodu Stari posvadio s gosponom Visarionovičem, što je rezultiralo pogoršanjem odnosa i nevinošću Medvednice! Bilo kako bilo, ideja oko izgradnje tunela kroz cijelu Medvednicu živi i danas, i nije isključeno da ćemo možda ipak jednog lijepog dana u Zagorje na kavicu.

Točno na polovini Leustekove staze nalazi se malo planinarsko odmorište Adolfovac, koje je ime dobilo pak po jednom drugom višestrukom zagrebačkom gradonačelniku koji je, između ostalog, zaslužan za izgradnju zagrebačkog HNK, uvođenje kanalizacije u Zagrebu, a njegovo ime je Adolf Mošinsky. Na mjestu gdje Leustek dodiruje Sljemensku cestu na njezinom devetom kilometru i gdje se odvaja Šumarev put, počinje najatraktivniji dio staze, uređen s nekoliko lijepo ograđenih vidika ka gradu i ostalim sljemenskim obroncima.

Boroša 2019.

Začetnik, i idejni kreator trke je doajen hrvatskog veslačkog sporta, gospodin Julije Boroša (1932-2013), ujedno i glavni organizator od 1990-2013. U dotadašnjnim izdanjima trka se zvala jednostavno – Sljeme, a nakon smrti je u njegovu čast nazvana Boroša.
Sve u svemu, brdska trka Boroša je bezvremenski klasik, jedna od prestižnijih stvari u zagrebačkom sportu, jer svaki pravi sportaš ovog grada bi trebao znati koliko mu treba od Trga do Sljemena!

Svake godine sve veći broj zainteresiranih na startu kultne utrke
(photo credits Mirjana M.)

Manje bitno, i teže usporedivo sa prethodnih godinama, zbog promjene u ruti, (skraćena je gotovo dva kilometra), no naši momci su postigli sljedeće rezultate:

 • Nenad Koletić – 28. 1:15:56
 • Kristijan Dolenac – 59. 1:22:16
 • Krešimir Mandić – 102. 1:29:29

Na dugoj stazi utrku je završilo i ugledalo toranj u magli 352 natjecatelja, a na kratkoj još 20. Bravo svima, jer do vrha valja savladati 898 metara uspona!

To je sve za proteklih desetak dana, a već danas se zbiva štošta, no o tome kroz sljedeći tjedan u kojem počinje podjela startnih paketa za našu 58. Noćnu utrku grada Samobora, koja je na programu već u petak, 24.5.2019. od 18:30 nadalje.

Komentiraj

Popunite niže tražene podatke ili kliknite na neku od ikona za prijavu:

WordPress.com Logo

Ovaj komentar pišete koristeći vaš WordPress.com račun. Odjava /  Izmijeni )

Twitter picture

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Twitter račun. Odjava /  Izmijeni )

Facebook slika

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Facebook račun. Odjava /  Izmijeni )

Spajanje na %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.